وبلاگicon
آب و هواشناسی - بیانیه سازمان جهانی هواشناسی در ارتباط با سرمای زمستان 2012 اروپا


در حال حاضرتقریبا تمام اروپا، از اسکاندیناوی تا مدیترانه، در سیطره یک موج سرد قرار گرفته است. کاهش دما از نیمه ژانویه از شرق روسیه و سیبری شروع و به مرکز اروپا رسید. سپس در روزهای پایانی ژانویه به غرب و جنوب اروپا گسترش یافت.

این شرایط به دلیل حاکمیت پرفشار سیبری در غرب اروپا رخ داد که مانع عمده برای نفوذ هوای معتدل و مرطوب از اقیانوس اطلس به اروپا می باشد. هوای سرد شمالی به خوبی توسط شار رطوبتی بالای مدیترانه تغذیه شد. این شرایط موجب وقوع برف سنگین در بخش هایی از جنوب شرق اروپا از جمله منطقه بالکان، رومانی، بلغارستان و ایتالیا در اوایل فوریه گردید.

در مقایسه با سرمای زمستان سرد 2010/2009 شروع سرما در سال جاری با تاخیر زیادی آغاز شد. سرمای شدید در زمستان 2009-2010  از اواسط دسامبر شروع و تا فوریه ادامه داشت. برعکس، در زمستان سال جاری، میانگین دمای ماههای دسامبر و فوریه اروپا بیش از میانگین های اقلیمی بودند. بنابراین بعید به نظر می رسد زمستان سال جاری ، بر خلاف زمستان 2010-2009، مقادیر حدی دمایی را در اغلب نقاط اروپا بشکند. با این حال به نظر می رسد برخی رکوردهای دمای حداقل در زمستان سال جاری ثبت گردد. برخی کشور های اروپایی سردترین دمای حداقل شبانه خود را در روز های 2و 3 فوریه (13 و 14 بهمن 130) از سال 2001 تا کنون تجربه نموده اند، از جمله مناطق شمالی سوئد که دمای حداقل آن تا 42.7- درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرد. در همین دوره دمای پایتخت این کشور استکهلم به 14- سانتیگراد رسید. در این مدت لهستان نیز سردترین شبهای زمستان را تجربه کرد. دمای حداقل در این کشور به 20- سانتیگراد و در مناطق کوهستانی به 30- رسید. در بلژیک دمای شبانه سواحل به 9- و در مناطق کوهستانی به 17- سانتیگراد رسید. درحالیکه دمای نرمال حداقل در این دوره معمولا در حد 0.4+ می باشد. در آلمان دما تا 26.4- کاهش یافت. در انگلیس دما به 11.3- در ولز رسید. توده هوای سیبری به کشور پرتغال هم رسید و دمای حداقل شبانه آنرا به حدی کاهش داد که در ده سال گذشته بی سابقه بود.
منبع خبر: http://www.cri.ac.ir/news=166تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ | 22:57 | نویسنده : "علی حنفی" |